„ On zaś patrzył na nią, jakby chcąc napełnić nią źrenice tak, aby po zamknięciu powiek obraz jej został mu pod nimi.”- te i inne słowa Marka Winicjusz o Ligii mogliśmy wysłuchać podczas sobotniego pleneru literackiego zorganizowanego w Kłaju przez Gminną Bibliotekę Publiczną.
Po raz kolejny bowiem biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania zainicjowaną kilka lat temu przez poprzedniego prezydenta Bronisława Komorowskiego.
W tym roku drogą internetowego głosowania na lekturę akcji została wybrana powieść Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”.
Na zgromadzonych w parku w Kłaju czekało mnóstwo atrakcji. W pięknie przygotowanej scenerii z rzymską kolumną nawiązującą do czasów starożytnych publiczność bawili mimowie w strojach z epoki, alejkami przechadzali się Ligia i Winicjusz a na stoliku czekały do degustacji tradycyjne rzymskie specjały: aqua melle i apikia, czyli woda miodowa i chlebowe paluszki. Można było również uzyskać odcisk pamiątkowej pieczęci przysłanej bibliotece przez prezydencką Kancelarię a także obejrzeć galerię rysunków nawiązujących do „Quo vadis” przyniesionych przez młodych uczestników spotkania.
Podczas pleneru czytano fragmenty utworu Sienkiewicza w adaptacji Tomasza Burka. Wśród czytających była młodzież ze wszystkich szkół z terenu Gminy Kłaj, przedstawiciele Klubu Czytelnika, radni powiatowi i gminni, pracownicy miejscowych instytucji oraz nauczyciele. Tłem dla czytających była cicho brzmiąca melodia z filmu „Quo vadis” w wykonaniu Michała Bajora.
Czytane fragmenty powieści opowiadały o miłości Marka Winicjusza i Ligii, miłości, która pozwala budować silne więzi ponad podziałami. „Ouo vadis’ to powieść o historii wiary, o triumfie odwagi a dla nas Polaków ma ona dodatkowy wymiar zwłaszcza w tym roku, kiedy to obchodzimy 1050-lecie chrztu naszej ojczyzny.
Dodatkową atrakcją przygotowaną dla publiczności przez bibliotekarki był quiz z nagrodami dotyczący wiedzy o „Quo vadis” oraz występ mimów z grupy Locomotora.
Narodowe Czytanie zakończyliśmy wspólnym, pamiątkowym zdjęciem.
Czytanie jednego z największych dzieł literatury polskiej mogliśmy zrealizować dzięki pomocy wielu osób, m.in. p. Łukasza Pipczyńskiego, którego autorstwem była kolumna rzymska oraz portret Henryka Sienkiewicza, p. Marii Bugaj- Sobkiewicz, która przygotowała scenografię, p. Anny Świegody – autorki stylizacji Ligii i Winicjusza a także pomocy pracowników Urzędu Gminy w Kłaju oraz nauczycieli, którzy przygotowali młodzież do występu.