Spotkanie z legendami i tradycjami Krakowa

S

Dnia 17 maja o godz. 9.30 odbyło się spotkanie autorskie dla uczniów klas I i II Szkół Podstawowych z panią Ewą Stadtmuller, autorką książeczek dla dzieci.

Kilka słów o bohaterce spotkania

Pani Ewa jest pedagogiem, dziennikarką, autorką wielu bajek, zbiorków wierszyków i zagadek dla dzieci, opracowań znanych baśni i legend, wielu książeczek o charakterze edukacyjnym, a także modlitw i opowieści o świętych.

Ewa Stadtmuller oprowadziła nas „spacerkiem” po jednym z najpiękniejszych polskich miast, miejscem związanym z tysiącami legend i wydarzeń – Krakowem.

Na spotkanie autorka przybyła z kukiełkami przedstawiającymi bohaterów legend i postaci związanych z pobliskim Krakowem. Rekwizyty przygotowane przez autorkę wzbudziły duże zainteresowanie dzieci i posłużyły do wspólnej inscenizacji. W rolę aktorów wcielili się mali słuchacze. Mając do dyspozycji pacynki, kukiełki i maskotki wspólnymi siłami odegrali legendy o Smoku Wawelskim, O Stópce Królowej Jadwigi, Zaczarowanych Gołębiach, Mistrzu Twardowskim. Dzieci poprzebierały się również w rycerza, lajkonika, krakowiankę, krakowiaka, smoka wawelskiego. Lajkonik, Nawojka, Stańczyk, św. Kinga to postaci znane wszystkim dzieciom. Legendy z nimi związane pani Ewa uzupełniała ciekawostkami i anegdotami. Uczniowie wykazali się dużą znajomością legend i zwyczajów krakowskich. Opowiadały na pytania zadawane przez autorkę. Każda dobra odpowiedź była nagradzana. Główną nagrodą była najnowsza książeczka pani Ewy pt.: „Co lubią smoki ”. Po spotkaniu wielu uczniów cierpliwie czekało na podpisanie książki przez autorkę. Każdy otrzymał imienną dedykację i autograf.

Spotkanie to na długo pozostanie w naszej pamięci a pani Ewa zdobyła serca wszystkich jego uczestników. W naszej bibliotecznej kronice nasz gość zamieścił taki oto wpis:

Tańczą buty – te z obcasem

i brzękadła – te za pasem

tańczy piórko – z pawim okiem

i czapeczka – ta z otokiem

Tańczy w wianku polny kwiatek

i fartuszek na dodatek

Co to za szaleństwo takie?

Taniec zwany KRAKOWIAKIEM

Na pamiątkę przemiłego spotkania

z legendami i tradycjami Krakowa

Ewa Stadtmuller

Spotkanie odbyło się dzięki środkom finansowym z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wieliczce.

By Biblioteka