Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską.

S

Dnia 2 czerwca br. odbyło się spotkanie autorskie z Panią Renatą Piątkowską, znaną i cenioną autorką książek dla dzieci i młodzieży. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas I i II szkół podstawowych z terenu gminy.

Autorka rozpoczęła spotkanie od pytania skierowanego do dzieci – “Co takiego wyjątkowego jest w książkach?” “Dlaczego warto czytać?”

Odpowiedzi dzieci były następujące :

– bo czytając wzbogacamy wiedzę,

– rozwijamy wyobraźnię,

– im więcej czytamy, tym więcej wiemy

– lepiej umiemy czytać,

– kto dużo czyta – ładnie mówi, nie ma kłopotów z pisownią,

– przez chwilę jesteśmy w innym świecie,

– książka potrafi świetnie bawić,

– Ci, którzy nie czytają mają ubogie słownictwo, brakuje im słów na to co chcą wyrazić.

Pani Renata dużo opowiadała o swojej twórczości. Bohaterami jej książek są najczęściej dzieci. „Mali bohaterowie nie mają nadprzyrodzonych zdolności, są tacy sami jak każde dziecko i przeżywają takie same przygody.”

Wiele jej opowiadań poświęconych jest zwierzętom – naszym ulubieńcom : psom, kotom, koniom. Prawie wszystkie opisane przez nią historie wydarzyły się naprawdę.

”Zbój” – to zbiór opowiadań o koniach, konikach i kucykach, gdzie bohater każdej opowieści – kary, siwy albo gniady oprócz końskiej siły i szybkich nóg ma swój rozum i wielkie serce.

”Najwierniejsi przyjaciele” – to niezwykłe historie o psach – o tym jak pomagają ludziom,

– rozweselają ,

– przeganiają smutki,

-pomagają niewidomym : pies przewodnik, pies ratownik, pies strażacki, pies pasterski,

– łapią złodzieja,

– chronią nasze domy,

-pomagają w terapii dzieci chorych.

„Mruk” – opowiadania o kotach, o tym jak niezwykłe mają pomysły i co mogą robić koty na okrętach.

Te prawdziwe historyjki o niezwykłych zwierzętach, są szczególnie ważne, wtedy kiedy napotkamy bezdomne zwierze. Może wtedy przypomni nam się taka historyjka, która pobudzi u dzieci i u nas dorosłych empatię do zwierząt.

Towarzysząca autorce zawodowa lektorka p. Malwina Kożurno czytała fragmenty utworów : „Ciekawe co będzie jutro” „Dzień zabawy w chowanego”. Jej wspaniała interpretacja doskonale podkreślała humor opowiadań i była niewątpliwie dodatkową atrakcją spotkania.

Życząc dzieciom miłych wakacji autorka jeszcze raz zachęcała małych czytelników, aby zawsze miały pod ręką książkę, ”niezależnie od tego, gdzie będziecie, czytajcie co chcecie, to co Wam sprawia radość. Niech książki ubarwiają wam czas. Odpowiedzią dzieci był zakup książki i autograf autorki.

Pragniemy dodać, że na tegorocznym Festiwalu Literatury dla Dzieci książka autorki pt. „Wszystkie moje mamy” została Najlepszą Książką dla Dzieci 2013 roku.

Serdecznie zapraszamy do lektury książek Pani Renaty Piątkowskiej dostępnych w naszych bibliotekach.

Spotkanie odbyło się dzięki środkom z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wieliczce.

By Biblioteka