CZYLI NARODOWE CZYTANIE W KŁAJU
Kwiaty, liście, negatywy zdjęć scen filmowych i krajobrazów z „Nad Niemnem”- wszystko to wykorzystali uczestnicy plenerowych warsztatów cyjanotypii zorganizowanych we wrześniowe popołudnie przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Kłaju.
Cyjanotypia to prosta technika fotograficzna, dzięki której za pomocą środka światłoczułego rozprowadzonego na papierze oraz negatywów kliszy lub drobnych płaskich przedmiotów można stworzyć własne, niepowtarzalne dzieło sztuki.
Takie właśnie dzieła powstały na warsztatach, które odbyły się w malowniczej scenerii rzeki Raby. Miejsce to zostało wybrane nie przypadkiem. W tym roku bowiem lekturą ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania jest „Nad Niemnem”. Plenery Nadrabia przypominają te uwiecznione w powieści Elizy Orzeszkowej.
Po naniesieniu preparatu światłoczułego na akwarelową kartkę każdy tworzył własną kompozycję z suszonych kwiatów, liści lub przygotowanych wcześniej negatywów zdjęć. Niektórzy wykorzystali odbitki przedstawiające sceny z filmu z 1987 roku.
Całość należało naświetlić kilkanaście minut wykorzystując do tego promienie słoneczne a następnie przepłukać destylowaną wodą. Efektem prac były oryginalne kompozycje, które wszyscy zabrali ze sobą do domu.
Podczas warsztatów dopisywały humory i pogoda. Dzięki temu dodatkową radość sprawiły uczestnikom ekologiczne łódeczki z kory puszczane w nurty Raby. Łódki miały specjalne żagle, na których zapisane były cytaty pochodzące z „Nad Niemnem”. Najmłodsi długo śledzili swoje „stateczki”, których białe żagle odbijały się od tafli wody. Niektórym ciężko było rozstać się z własnoręcznie wykonaną łódeczką, którą kilkakrotnie puszczali na wodę, by po paru metrach wyłowić ją i powtórzyć wszystko od nowa. Inni wspomagali swoje statki odpychając je od brzegu patykami…
Nie dziwi więc, że po takich wrażeniach wszystkim bardzo smakowały pieczone kiełbaski i chleb.
Bardzo dziękujemy Pani Magdalenie Węgrzyn – Choroba, autorce strony „Migotliwe fotografie” za wykonanie zdjęć z wydarzenia.