Roześmiana, skora do zabawy – właśnie taką Malalę poznajemy. Jedyne, co wyróżnia dziewczynę spośród przyjaciółek, to to, że nie zasłania twarzy chustą. Ale czy to wystarczający powód, by strzelić nastolatce w twarz?
Szybko okazuje się, że Malala to nie zwykła nastolatka, która opisując sytuację dziewcząt w pakistańskim szkolnictwie naraziła się talibom.
Dziewczynka cudem przeżyła i zaczęła walczyć o prawo do nauki dla wszystkich – również i kobiet. Wypowiadała się w telewizji, udzielała wywiadów, zaczęła prowadzić blog na którym opisywała życie codzienne pod rządami agresorów, wyrażała otwarcie swoje myśli. Głęboko wierzyła w swoje racje. Mimo niebezpieczeństwa jakie jej groziło, walczyła o swoje zdanie, walczyła o prawo do nauki dla wszystkich. Wiedziała, że to co robi jest słuszne i robi to dla dobra ogółu.
Dzieci z zaciekawieniem wsłuchiwały się w słowa autorki, a kiedy opowieść się skończyła podnosiły ręce, by zadawać pytania.
-
Dlaczego dziewczynki nie mogą się tam uczyć?
-
Dlaczego muszą zakrywać twarz?
-
Co to znaczy wychłostać?
-
Czy Malala wróci do swojego domu w Pakistanie?
Każde dziecko chciało poznać dalsze losy młodej, obecnie 18-letniej Malali Yousafzai.
Trudno było wyobrazić sobie naszym pociechom, że są miejsca na świecie gdzie dzieci marzą by móc chodzić do szkoły. Po spotkaniu Pani Renata podpisywała książki młodym czytelnikom.
Spotkanie zostało sfinansowane ze środków Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wieliczce.