Brzeziańskie skarby czyli spacer od krzemionek do pięciolipek

B

W piątkowe południe 21 października grupa ponad pięćdziesięciu osób zgłębiała tajemnice Brzezia podczas spaceru historycznego noszącego tytuł “Od Krzemionek do Pięciolipek” zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Kłaju.

Przewodnikami w tej historycznej podróży byli członkowie Regionalnego Koła Historycznego “Zadora”, którzy zdradzili uczestnikom spaceru różne mało znane fakty, opowieści i legendy. Trasa spaceru o długości ok. 1,5 km. wiodła przez część Brzezia rozpościerającą się od pól zwanych “Krzemionkami”, leżących w zachodniej części wsi, aż do alei dworskiej prowadzącej do miejsca zwanego “Pięciolipkami”.

Zwiedzanie rozpoczęło się od cmentarza. Uczestnicy spaceru mieli okazję zobaczyć najstarsze groby z XIX wieku, w tym zachowany do dzisiaj grób ks. Wołczyka – dawnego proboszcza brzeziańskiej parafii, Pawła Libiszewskiego – dawnego właściciela pobliskich Szczytnik, groby dawnych właścicieli Zborczyc i wiele innych. Odwiedzili także kwaterę wojskową z I wojny światowej, gdzie spoczywają żołnierze armii rosyjskiej i austro – węgierskiej a także groby byłych wójtów i sołtysów pobliskich miejscowości, którzy także są pochowani na brzeziańskim cmentarzu.

Następnie trasa spaceru wiodła obok plebani i wikarówki do kościoła parafialnego, gdzie można było podziwiać obrazy, rzeźby, malowidła naścienne, witraże oraz bogate wyposażenie świątyni. Kilka ciekawostek odsłoniło też przed spacerowiczami otoczenie kościoła ze stuletnią kładką, podstawą latarni umarłych oraz mauzoleum rodziny Żeleńskich.

Kolejnym etapem zwiedzania były dawne zabudowania folwarczne, dawna szkoła, w której obecnie mieści się Wiejski Dom Kultury, stary ariański kopiec, Kapliczka Matki Bożej oraz wspomniane na początku Pięciolipki. Spacer zakończył się na drodze prowadzącej w kierunku Grodkowic. Zwiedzający obejrzeli wspaniałe krajobrazy i miejsca, gdzie historia splata się z dniem dzisiejszym.

Podczas spaceru można było wziąć bezpłatny folder zawierający szczegółowe opisy trasy i odwiedzanych miejsc. Jest on bogato ilustrowany i zawiera ok. 130 fotografii.

– Mieszkam tu od dziecka, ale nie wiedziałam, że mamy tutaj tyle skarbów – stwierdziła jedna z uczestniczek spaceru. – Cieszę się, że zdecydowałam się tu dzisiaj przyjść. Myślę, że powtórzę ten spacer z moimi wnukami. Będziemy czytać opisy z folderu.

Spacer stanowi część projektu “Brzezie – mikro historie z przeszłości” dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu “Patriotyzm Jutra” realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.