6 września 2014 roku w sali widowiskowej Urzędu Gminy Kłaj odbyło się Narodowe Czytanie trylogii Henryka Sienkiewicza.
Przedsięwzięcie to zainicjowane zostało w roku 2012 przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Ma ono na celu promocję polskiej literatury, popularyzację czytelnictwa, wzmacnianie wspólnoty narodowej oraz zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę.
„Trylogia” zachwycała, prowokowała do dyskusji i choć czasem prowadziła do sporów czy polemik – kształtowała całe pokolenia Polaków. Kolejne jej wydania wciąż trafiają na półki w tysiącach polskich domów. Pisana „ku pokrzepieniu serc” w czasach, gdy Polska była pod zaborami, istnieje w narodowej pamięci niczym mityczna historia o poszukiwaniu prawdy, o potrzebie duchowej przemiany, o poświęceniu i honorze.”
Do tej ogólnopolskiej akcji publicznego czytania dzieł Sienkiewicza włączyła się po raz drugi Gminna Biblioteka Publiczna w Kłaju. Wybrane fragmenty zaprezentowali zaproszeni przez nas goście :
Andżelika Łach, Izabela Mieńkowska z Gimnazjum w Kłaju, p. Alicja Wójtowicz – sołtys Szarowa, p. Iwona Marzec – dyrektor Szkoły Podstawowej w Grodkowicach, p. Kamila Polak – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Kłaju, p. Zbigniew Strączek – Wójt Gminy Kłaj, p. Bogdan Czyż – kierownik GOPS, p. Marcin Kowalczyk – radny z Gruszek, p. Bolesław Solarz – radny z Targowiska, p. Kazimierz Sroka – dyrektor GZEAS-u.
Aby przybliżyć klimat epoki sienkiewiczowskich bohaterów czytający ubrani byli w stroje z epoki (suknie, kontusze, delie ) a wśród publiczności przechadzał się Kmicic i Rzędzian. Ze sceny przyglądał się nam portret Henryka Sienkiewicza narysowany przez pana Łukasza Pipczyńskiego- absolwenta ASP w Krakowie.
Licznie zgromadzona publiczność zatopiła się w sienkiewiczowskiej prozie słuchając miłosnych wyznań Ketlinga, humorów pana Zagłoby a nawet dał się słyszeć „szczęk ” szabli pojedynkującego się Kmicica z Wołodyjowskim. Czytaniu towarzyszyły znane melodie pochodzące z ekranizacji “Ogniem i mieczem”, “Pana Wołodyjowskiego” oraz “Potopu”.
Po wspólnym czytaniu zaproszeni goście udali się do suto zastawionego stołu, na którym zagościło staropolskie jadło : pyszny chleb ze smalcem, kiszone ogórki, drożdżowe buchty i inne słodkości.
Ponadto każdy z uczestników akcji mógł uzyskać pamiątkowy stempel pieczęci związanej z tegoroczną odsłoną ,,Narodowego Czytania” podarowany przez Kancelarię prezydencką Bibliotece.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się i wzięli udział w Narodowym Czytaniu 2014.
Zapraszamy za rok.