Zabytkowa prasa, czerpany papier, lakowe pieczęcie, dębowa kadź- to przedmioty, z którymi zapoznali się młodzi adepci warsztatów papierniczych ze wszystkich szkół z terenu Gminy Kłaj, które odbyły się 5 października w naszej bibliotece.
Dzięki warsztatom młodzież dowiedziała się kto i kiedy wymyślił papier czerpany, co oznacza jego nazwa, kto i dlaczego zajmował się jego produkcją.
Każdy z uczestników warsztatów za pomocą ramy i sita sam zaczerpnął własną kartkę z dębowej kadzi wypełnionej masą z celulozy i płatków kwiatów. Na kolejnym stanowisku w trzy sekundy młodzież uzyskiwała kolorowy, niepowtarzalny papier z zabarwionej farbami wody (technika japońska) oraz dowiadywała się interesujących rzeczy o dawnych barwnikach uzyskiwanych z roślin i zwierząt, m.in.: trawy, buraków, cebuli, winogron, czerwi.
Na koniec każdy odbił na czerpanej karcie lakową pieczęć z inicjałem własnego imienia a następnie uzupełniał litery pisząc gęsim piórem maczanym w kałamarzu.
Zajęcia przybliżyły wszystkim historię papiernictwa i były ciekawą zabawą, która uświadomiła dzieciom, jaką rolę wciąż odgrywa papier.