„Upici sokiem malinowym”

09.09.2019

 

 

Niczym bohaterowie noweli Brunona Schulza „Mój ojciec wstępuje do strażaków”, publiczność zgromadzona na Narodowym Czytaniu w Kłaju kosztowała domowego soku malinowego wsłuchując się w teksty pozytywistycznych nowel. To tylko jedna z atrakcji, która towarzyszyła ósmej edycji tej ogólnopolskiej akcji.

Jak co roku przyciągnęła ona w Kłaju spore rzesze miłośników literatury. 

Tegorocznymi lekturami Narodowego Czytania wybranymi przez Prezydenta RP były utwory należące do klasyki polskiej noweli. Spośród proponowanych dzieł czytano w Kłaju „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Brunona Schulza.  Imprezę rozpoczął występ młodzieży ze Szkoły Muzycznej w Mikluszowicach pod dyrekcją i z akompaniamentem p. Renaty Kamody i p. Marii Arkusz.

Wśród czytających był m. in. Maurycy Polaski znany z występów w „Kabarecie pod Wyrwigroszem”. Czytali także: p. Jadwiga Solarz, p. Anna Mirek, p. Kamila Polak. Zebrani wysłuchali opowieści o sachemie -  indiańskim wodzu z plemienia Czarnych Wężów a także opowiadania o perypetiach braci strażackiej z prowincjonalnego galicyjskiego miasteczka.

Tradycyjnie pojawił się quiz z nagrodami dotyczący wiedzy o lekturach Narodowego Czytania. Na wszystkie pytania (które nie należały do łatwych) publiczność znała odpowiedzi.

Miłym akcentem było rozdanie nagród w konkursie literackim zorganizowanym przez działające przy bibliotece Regionalne Koło Historyczne „Zadora” pod tytułem „Z opowieści naszych babci” oraz promocja książki pod tyt. „Wędrówki dalekie i bliskie. Dziedzictwo kulturowe gminy Kłaj”, której autorami są członkowie Koła.

Na koniec wszyscy chętnie obejrzeli występ p. Maurycego Polaskiego, który piosenki o miłości przeplatał zabawnymi komentarzami.  Oprócz tego można było odebrać odcisk pamiątkowej pieczęci przesłanej z Kancelarii Pana Prezydenta i częstować się plackami i sokiem malinowym…

 

 

Wróć

Zapraszamy do biblioteki

Biblioteka w Kłaju

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 12.00 - 16.00
Wtorek: 12.00 - 16.00
Środa: 8.00 - 12.00
Czwartek: 8.00 - 12.00
Piątek: 15.00 - 19.00


Kontakt »

Filia w Brzeziu

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 8.00 - 12.00
Wtorek: -
Środa: 12.00 - 16.00
Czwartek: -
Piątek: 12.00 - 16.00


Kontakt »

Filia w Szarowie

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: -
Wtorek: 8.00 - 12.00
Środa: -
Czwartek: 12.00 - 16.00
Piątek: 12.00 - 16.00


Kontakt »