„Jak się żenić, to się żenić!”

04.09.2017

 

   Aż stu pięćdziesięciu „gości” przyszło posłuchać fragmentów „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, które czytały znane polskie pisarki: Aida Amer, Izabella Frączyk, Agnieszka Krawczyk i Krystyna Mirek. Tej literackiej uczcie towarzyszyło mnóstwo atrakcji.

  W pięknie przygotowanej scenerii wokół popiersia S. Wyspiańskiego zgromadziła się liczna publiczność, po sali przechadzały się urocze krakowianki, a na stołach czekały tradycyjne weselne placki.

Kolejnej edycji Narodowego Czytania organizowanej przez naszą bibliotekę nie przeszkodziła nawet aura. Mimo chłodnego popołudnia na sali panowała radosna atmosfera. W klimat dramatu Wyspiańskiego wprowadziły zebranych dzieci z klasy trzeciej Szkoły Podstawowej w Targowisku, które pod kierunkiem Pani Haliny Kosak przedstawiły wiązankę tańców krakowskich. Pięknie wykonywane tany wspierała publiczność klaszcząc głośno w rytm brzmiących melodii.

Po chwili wszyscy zasłuchali się w słowa pięknej polszczyzny przypominając sobie niepowtarzalny nastrój „Wesela”. W role Pana Młodego, Panny Młodej, Racheli, Poety czy Widma wcieliły się znane i lubiane pisarki: Aida Amer, Izabella Frączyk, Agnieszka Krawczyk i Krystyna Mirek, które z zaangażowaniem zinterpretowały fragmenty dramatu. Publiczność nagrodziła je za to gromkimi brawami.

„Wyście sobie, a my sobie, każden sobie rzepkę skrobie”, „Chłop potęgą jest i basta”, „Trza być w butach na weselu” – to ludowe mądrości, które nie raz cytujemy nie zdając sobie sprawy, skąd pochodzą.

Podczas uroczystości zostali nagrodzeni także laureaci bibliotecznego konkursu literackiego, pod tytułem „Moja wieś – historia, legendy, zabytki, zwyczaje” ogłoszonego jeszcze przed wakacjami. Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody – niespodzianki.

Stałym punktem każdej odsłony naszego Narodowego Czytania jest quiz z wiedzy o lekturze. Nie inaczej było i tym razem. Choć pytania były niełatwe, publiczność bez trudu dała sobie z nimi radę.

Imprezę zakończyło wspólne zdjęcie oraz biesiada przy weselnych specjałach. Zainteresowani mogli też uzyskać odcisk pamiątkowej pieczęci przysłanej bibliotece przez prezydencką Kancelarię.

Czytanie jednego z największych dzieł literatury polskiej mogliśmy zrealizować dzięki pomocy wielu osób, m.in. p. Łukasza Pipczyńskiego, który wykonał popiersie S. Wyspiańskiego, p. Marii Bugaj- Sobkiewicz, która przygotowała scenografię oraz p. Haliny Kosak, która przygotowała układ taneczny. Dziękujemy również pracownikom Urzędu Gminy za pomoc w przygotowaniu imprezy.

Osobne gorące podziękowania kierujemy w stronę zaproszonych autorek, które chętnie przyjęły zaproszenie naszej biblioteki i zgodziły się czytać fragmenty utworu.

Na koniec bardzo dziękujemy wszystkim sympatykom literatury za udział w Narodowym Czytaniu. 

Mamy nadzieję, że kolejna – przyszłoroczna edycja akcji będzie również cieszyła się Państwa zainteresowaniem.

Wróć

Zapraszamy do biblioteki

Biblioteka w Kłaju

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 10.00 - 17.00
Wtorek: 10.00 - 17.00
Środa: 10.00 - 17.00
Czwartek: 10.00 - 17.00
Piątek: 12.00 - 19.00


Kontakt »

Filia w Brzeziu

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 12.00 - 16.00
Wtorek: 12.00 - 16.00
Środa: 12.00 - 16.00
Czwartek: 12.00 - 16.00
Piątek: 12.00 - 16.00


Kontakt »

Filia w Szarowie

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 12.00 - 16.00
Wtorek: 12.00 - 16.00
Środa: 12.00 - 16.00
Czwartek: 14.00 - 18.00
Piątek: 14.00 - 18.00


Kontakt »