Historia w policyjnym mundurze

29.04.2019

 

Kilkudziesięciu pasjonatów historii z naszego regionu miało ogromną przyjemność uczestniczyć 25 kwietnia w spotkaniu pt. "Historia w policyjnym mundurze " organizowanym w ramach projektu "Wędrówki daleki i bliskie. Dziedzictwo kulturowe Gminy Kłaj " dofinansowanym ze środków Gminy Kłaj.Prelekcja  poświęcona była Franciszkowi Niechwiejowi, mieszkańcowi Szarowa, policjantowi, który współtworzył Komisariat Policji w Niepołomicach w okresie międzywojennym. Jego sylwetkę zaprezentowano na tle nowo formującej się policji państwowej po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Warto nadmienić, że w tym roku przypada setna rocznica utworzenia niepołomickiego komisariatu.

W roli prelegentów wystąpili komendant niepołomickiej policji p. Tomasz Joniec, asp. Piotr Lachman z Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce, oraz młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Ojca Św. Jana Pawła II w Niepołomicach oraz Pani Janina Iwulska z Szarowa. Pan Tomasz szczegółowo przybliżył zebranym historię, zadania, strukturę organizacyjną przedwojennej policji a pan Piotr ubrany w strój policjanta z epoki prezentował poszczególne elementy wystawy towarzyszącej prelekcji, na którą składały się m.in. sprzęt, elementy uzbrojenia i ubioru przedwojennego policjanta. Zebrani mogli zobaczyć oryginalne rowery, które stanowiły wyposażenie ówczesnej policji, puszkę na maskę przeciwgazową, pałkę do kierowania ruchem, pancerz z hartowanej stali wykorzystywany do akcji bojowych, zielony mundur policyjny, płaszcz oficerski, latarki karbidowe, różnego rodzaju dokumenty i zaświadczenia policyjne. Szczególne zainteresowanie wzbudzały okazy broni białej oraz nakryć głowy, które zgromadzeni mogli wziąć do ręki a nawet przymierzyć.

Szczególną wartość historyczną i sentymentalną wniosły wspomnienia córki Franciszka Niechwieja, Pani Janiny Iwulskiej, która na spotkaniu opowiadała o losach swojego taty, więźnia obozu ostaszkowskiego zamordowanego w Twerze w 1940 r. Jego losy były nieznane rodzinie aż do roku 1999. Franciszek Niechwiej był jednym z tych policjantów, którzy stworzyli komisariat w Niepołomicach w okresie po I wojnie światowej. Pełnił tam służbę do dnia 1 kwietnia 1935 roku. Pani Janina wspominała też swoje dzieciństwo w okresie II wojny światowej, ewakuację na wschód wozem konnym, szkolną edukację i powrót do Szarowa.

Spotkanie było niezapomnianą lekcja historii zarówno dla dorosłych jak i uczestniczącej w nim młodzieży.

Bardzo dziękujemy Pani Janinie, Panu Tomaszowi, Panu Piotrowi i młodzieży z niepołomickiego liceum za przeprowadzenie tej interesującej prelekcji.

 

 

 

Wróć

Zapraszamy do biblioteki

Biblioteka w Kłaju

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 12.00 - 16.00
Wtorek: 12.00 - 16.00
Środa: 8.00 - 12.00
Czwartek: 8.00 - 12.00
Piątek: 15.00 - 19.00


Kontakt »

Filia w Brzeziu

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 8.00 - 12.00
Wtorek: -
Środa: 12.00 - 16.00
Czwartek: -
Piątek: 12.00 - 16.00


Kontakt »

Filia w Szarowie

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: -
Wtorek: 8.00 - 12.00
Środa: -
Czwartek: 12.00 - 16.00
Piątek: 12.00 - 16.00


Kontakt »